11/2014 – אחריות הורית משותפת שיח בין משפט ופסיכולוגיה

Print Friendly, PDF & Email

ערב עיון בריכוז אקדמי של עו"ד יעל גיל, "אחריות הורית משותפת שיח בין משפט ופסיכולוגיה" התקיים בבית לשכת עורכי הדין בת"א, בתאריך 11/11/2014.  הערב התמקד בשינויי חקיקה הדרושים לרפורמה בדיני המשפחה והגירושין.

עד לשנים האחרונות, לא היו לאבות כמעט זכויות לעת גירושין.  כמעט לא התקיים שיח ציבורי על אחריות הורית משותפת ולינות בבית שני ההורים בגיל הרך, הגירה בתוך הארץ, הסתגלות ילדים בגירושין, ניכור הורי, מזונות ילדים במשמורת משותפת ועוד.  זאת, בשל לחץ אדיר שמפעילים ארגונים מסוימים, על מנת להשתיק את קולם של האבות, אשר כל מבוקשם הוא לטפל בילדיהם ולגדלם באהבה גדולה.

אחריות הורית משותפת שיח בין משפט ופסיכולוגיה

בין הדוברים בכנס זה:  ד״ר פרץ סגל, ממחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, מי שהיה מופקד על הוועדות לרפורמה בגירושין שניט ושיפמן, אשר ניתן יהיה לשאול אותו, מי הכוחות במשרד המשפטים שבולמים את הרפורמה.  דר' סגל הינחה את הערב כולו.

בין הדוברים השתתף כבוד השופט אסף זגורי סגן נשיא בית המשפט לענייני משפחה בנצרת, מחלוצי הגישה המודרנית לחלוקת אחריות הורית בגירושין, אשר שוחח על תופעת העתקת מגורים:  התרחקות לעיר אחרת, המרחיקה את הילדים מההורה האחר.  כבוד השופטת (בדימ׳) חנה בן עמי, מבית המשפט המחוזי ירושלים, לשעבר ראש הרכב משפחה, הראשונה, אשר פעלה רבות בפסקי דינה, לטובת השוויון בין ההורים, אשר הירצה על ניכור הורי.  כבוד השופט יהורם שקד מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, שהירצה על מזונות ילדים במשמורת משותפת.

יצויין ש 110 מחשובי החוקרים בפסיכולוגיה בעולם, במאמר מקיף וחשוב קובעים כי התפתחותם התקינה של ילדים מחייבת, לינה אצל שני ההורים המתגרשים, כבר מגיל אפס.  זאת בניגוד לנוהג הישראלי שלא לאפשר לינות של פעוטות בבית האב, אם האם לא מסכימה.  על כך שוחח פרופ' אבי שגיא שוורץ מבכירי החוקרים בפסיכולוגיה בעולם,  וכן, ועל אפקט הווזל (תעמולה משובטת באמצעות חזרה על סטטיסטיקות שאין להן בסיס).  מהצד המקצועי-טיפולי, ד״ר תרצה יואלס, ראש התכנית הבינתחומית בהתפתחות הילד, אונ' חיפה הירצה על הסתגלות ילדים לגירושין.

בין שאר הדוברים:  עו״ד אפי נוה, יו״ר מחוז תל-אביב והמרכז בלשכה, עו״ד שלומי באשי, יו״ר הוועדה לענייני משפחה, מחוז תל-אביב והמרכז, עו"ד יעל גיל, שדיברה על פסיקת בית המשפט העליון בבע״מ 1858/14, בה שופטי העליון קבעו, כי יש להמשיך את הפליית הגברים ולהעביר את הילדים אוטומטית לידי הנשים, בגיל הרך, על אף חוות דעת סותרות.

מהצד האקדמי, ד״ר יואב מזא״ה, מהקריה האקדמית אונו, הירצה על "טובת הילד" במסווה של טובת האישה.  השתתפו גם כבוד השופט (בדימ׳) פיליפ מרכוס, לשעבר סגן נשיא, בית המשפט לענייני משפחה בירושלים שהרצה על הנושא : "במקום משמורת וביקורים, מחויבויות הוריות" ועו״ד פרופ׳ מיכאל קורינאלדי, המכללה האקדמית נתניה שהירצה על אחריות הורית ברוח הזכות העצמאית של הילד.

דר' פרץ סגל – משרד המשפטים – פותח את הערב:

עוה"ד יעל גיל:  הערות לפסיקת בית המשפט העליון – בע"מ 1858/14 – שהשאיר על כנה את חזקת הגיל הרך בניגוד לטובת הילד

דר' יואב מאזה: על טובתן של מי מגינה מערכת המשפט שמגוננת על חזקת הגיל הרך? 

בהרצאה זו מציג דר' יואב מאזה את מבחן המראה:  האם פסק דין שבו זכתה אישה נגד גבר, היה מניב אותם תוצאות אילו המגדר של בעלי הדין היה הפוך על בסיס אותן עובדות.  כאשר התשובה שלילית הרי ברור שבית המשפט למשפחה היה שגוי, מוטה מגדרית ומנחה ע"י אג'נדה מגדרית וסקסיסטית נגד גברים.

כבוד השופט אסף זגורי:  אחריות הורית משותפת ובחינה שיפוטית של העתקת מגורים בתוך המדינה

השופט יהורם שקד

כבוד השופטת בדימוס חנה בן עמי:  על ניכור הורי שנוצר כתוצאה ממשמורת יחידה להורה בלתי אחראי

פרופ' אבי שגיא שוורץ:  המתנגדים לביטול חזקת הגיל הרך משתמשים באפקט הווזל (חזרתיות על טענות שאף אחד לא ביסס) 

דר' תרצה יואלס, חברה בועדת שניט:  "הסתגלות הילדים לגירושין – מה באמת אנחנו יודעים?"

בהרצאה זו מסבירה דר' יואלס כי מתקיימת מלחמה בין עמדות ותפישות סביב מה שקורה לידים בשעת הגירושין.  בהרצאה זו מראה דר' יואלס כי התיאוריות שהופצו בארץ על סמך מחקרים מסולפים ומוטים של חוקרת אוסטרלית בשם ג'ניפר מקינטוש, התגלו כמחקרי כזב, ואף מקינטוש חזרה בה מהם. מקינטוש טענה שמשמורת משותפת מזיקה לילדים.  התברר שהמחקר היה שגוי.

את חזקת הגיל הרך המציאו פסיכולגים על סמך הנחה שאם האמא ילדה את הילד, אז הוא צריך להיות במשמורתה אך זה מעולם לא נבדק.  מחקרים איכותיים מכל העולם מראים כי טובת הילד היא שני הורים ומשמורת משותפת.

פרופ' מיכאל קורינלדי:  הזכות העצמאית של הילד לשני הורים גם אחרי הגירושין

השופט בדימוס פיליפ מרכוס:  "מחיובות הורית" כמסגרת חלופית להגדרות הישנות משמורת והסדרי ראייה

עו"ד שלומי באשי

עו"ד אפי נווה

את הכנס יזמה וארגנה עו"ד יעל גיל.  טל : 052-3535946

כתיבת תגובה