8/2013: איך להתמודד בבתי משפט עויינים לאבות וגברים

Print Friendly, PDF & Email

ערב עיון מס' 2 של הקואליציה למען הילדים והמשפחה http://ccfisrael.org  התקיים בתאריך1/8/2013 "איך להתמודד בבתי משפט עוינים לאבות". עורכות דין מובילות התנדבו לתת עיצות ולהשיב לשאלות הקהל. המנחה:  עו"ד תמר הרפז ובהשתתפות עו"ד דנה בר-נר, עו"ד טלי גוטליב, עו"ד יעל גיל, עו"ד הילה נאווי, ועו"ד יעל תותחני.  הנושאים שהועלו בערב זה: התמודדות עם תלונות שקר, (תביעות כזב, ותסקירים מסולפים), הפלייה בנושאי אלמ"ב, מודלים של משמורת משותפת והסדרי ראיה, חלוקת רכוש ומוניטין, פקידות הסעד, מרכזי קשר, ועדת עו"ס רוווחה, מזונות (הפחתה, ביטול ודרישות מוגזמות), עוינות מגדרית במערכות, התמודדות מול ניתוק, ניכור הורי וסרבנות קשר.

איך להתמודד בבתי משפט עויינים לאבות

 

עו"ד יעל גיל:  האם יש טעם לערער על פסיקת מזונות לאור עוינות הרכבי הערעורים?

עו"ד יעל גיל, מסבירה איך להתמודד עם השתת מזונות ומדור נגד האבא הגרוש, וממליצה להגיש את הערעור בבימ"ש מחוזי ירושלים או מחוזי מרכז (לוד). עו"ד יעל גיל מדגישה, כי לא מומלץ להגיש ערעור במחוזי ת"א, שם הסיכויים להפחתת גובה מזונות קלוש.  ראוי להקשיב לעצותיו של ברק מלכי בנושא הפחתת גובה מזונות של אבא שנמצא בהליכי כינוס נכסים.

עד לאחרונה הרכבי הערעורים כמעט ולא הצטרכו להכריע בתביעות חדשניות כמו זכויות גברים, כי כמעט ולא היו פסיקות לטובת גברים בבתי המשפט למשפחה.  בשנה האחרונה יש פרץ של ניסיונות של שופטי משפחה נאורים לפרוץ את המסגרת המגדרית-דתית ולפסוק לטובת גברים במקרים המתאימים, אלא שכמעט כל הרכבי הערעורים בארץ הם מאוד עויינים לגברים, ופעם אחר פעם הם מבטלים החלטות בערכאת המשפחה שניתנות לטובת גברים. 

עו"ד דנה בר נר:  הגיע הזמן להתיייחס לנשים כשוות לגברים גם במזונות

עו"ד דנה בר-נר, נציגת הורים בקואליציה למען הילדים והמשפחה, נואמת בנושא מזונות ילדים בהליכי גירושין. עו"ד דנה בר-נר מתמחה בענייני משפחה 17 שנה, פעילה בא' זה אבא, ופעילה בלשכת עורכי הדין ועדה לעניני משפחה.  לגבי מזונות ילדים, באופן כללי המצב במדינת ישראל הוא כזה שהתפיסה החברתית והמשפטית היא תפיסה של הדין העברי המיושנת שלפיה הגבר צריך לשלם מזונות וצריך לשאת בכל נטל של הילד, בעוד שאישה מקבלת את המשמורת הבלעדית.   נושא המזונות הוא די כאוב. גם אם האב מרוויח קרוב לאפס הגישה היא: "בסדר, אבל…" הוצאות מדור לילד מגיעים ל- 2000 ש"ח פלוס, כשאינם כוללים את המזונות השוטפים.  הרבה פעמים הקריירה של האבא נפגעת כתוצאה מהגירושין.  אסור לשכוח שאבא שמתגרש ויוצא מתוך ביתו שלו, צריך לשלם מדור (מגורים ומזון) לעצמו וגם לגרושתו וילדיו.
76% מהנשים הגרושות הן כן עובדות ויש להן הכנסה, למרות זאת אין התחשבות בהשתת מזונות.

עו"ד הילה נאווי:  איך גברים נורמטיבים אמורים להתמודד עם חקירות באלמ"ב?

עו"ד הילה נאווי מסבירה מה לעשות במקרה של תלונת שווא כשאבא מוזמן לחקירה באלמ"ב. האם לשמור על זכות השתיקה?   רוב הפעמים הצדק נשאר בתוך הארון ולא יוצא החוצה. בנקודה שמגיע טלפון מתחנת משטרה, חובה להתייעץ עם עו"ד. צאו מנקודת הנחה נוספת שהמשטרה חזקה על אנשים חלשים, ואתם אבות חלשים. כשאתם מקבלים את שיחת הטלפון מהמשטרה, הגרושה כבר מסרה את התלונה וכבר בוצעה חקירה. כל תגובה שלכם תירשם ולכן עדיף לכם לנסות להרוויח זמן. אתם לא עבריינים.

עו"ד טלי גוטליב:  הגשת תלונת שווא ע"י אישה נגד בעלה היא מעשה מכוער

עו"ד טלי גוטליב מבהירה ש"הכיעור בהגשת תלונות השווא בהליכי גירושין הוא סיטואציה פוגענית. חייבים לשנות בחקיקה דרך הכנסת את הנושא".

עו"ד יעל תותחני:  הגיע הזמן ללמד נשים מעלילניות לקח ולתבוע אותן על לשון הרע

עו"ד יעל תותחני מסבירה שיש דרך להילחם בחזרה באמצעות תביעות לשון הרע בתוך משפחה כתוצאה מתלונות שווא.  עדנה ארבל הוציאה הנחיה בשנת 2002 כי אישה שהגישה עדות שקר בעבירות מין, לא תועמד לדין.  נשים מנצלות את זה, הורסות את הגבר ומשפילות אותו.  מכיון שסיפורי הבדים שלהן ככל שהם מופיעים על כתבי בי דין בכתב או נאמרים לשופט בעל פה זוכים לחסחינות ומוגנים מתביעת לשון הרע, יש לגרום לאישה לפטפט מחוץ לבית המשפט, להכפיש אצל צד ג' ולדאוג שזה יוקלט.  ההכפשות האלה שמחוץ לבית המשפט בהחלט יכולות להיות בסיס לתביעת לשון הרע נגד נשים זדוניות.

אמיר שיפרמן:  "המערכת הפמיניסטית רוצה לייאש את הגברים.  צריך להילחם בחזרה"

  בפייסבוק:  https://www.facebook.com/events/479326015488128/

כתיבת תגובה