יח"ס – היחידה לסיוע ע"י בתי המשפט למשפחה

Print Friendly, PDF & Email

היחידה לסיוע ע"י בתי המשפט למשפחה מורכבת מעובדות סוציאליות, אליהן לפעמים מופנים הזוגות בבית המשפט למשפחה.  היחידה מנוהלת ע"י ענת ענבר, אישה הדוגלת בהעצמת נשים, ומתקשה מאוד בהבנת חשיבותו של האבא בחיי הילדים.  הסיכוי של גבר לקבל שם משמורת יחידנית או משותפת, קלושים, כי בעדיפות עליונה של היח"ס היא משמורת מלאה לאישה, במיוחד כדי שתוכל לגבות מקסימום מזונות.  זהו בעצם מכון גישור אולטה פמיניסטי במימון בית המשפט.  כל מה שקורה שם הוא שהעו"ס מבקשת למגבר להתקפל ולרצות את מאווי האישה, מפני שאחרת בית המשפט למשפחה, "יכניס" לגבר כפליים.

היח"ס נהנה ממוניטין של אפקטיביות שאיננו ראוי לו, בעיקר בשל יח"צנות מרובה של משרד הרווחה.  היח"ס איננו אפקטיבי ואיינו ממש סוגר תיקים.  זוהי בסך הכול עוד תחנה בדרך להתשת הגבר.  תלונות רבות שהועברו אל מנהלת היח"ס ענת ענבר מטעם גברים פשוט לא נענו, כי הנ"ל מצפצפת על גברים.  בכנסת ענת ענבר מגיעה לרוב ומדבר בשבח "ההסכמות", אבל בפועל אין בידי העו"ס שביחידת הסיוע כל דרך לגרום להסכמות הללו לקרות.  הן פשוט משתמשות בטקטיקות של הפחדת הגבר על מנת לאץ ממנו הסכמות.  אין דרך לשכנע אישה סרבנית להגיע להסכמות, כי אותן נשים מגיעות ליח"ס מתודרכות היטב, והן יודעות שכל מה שנדרש מהן זה להרים קול, לצרוח ולהשתולל על מנת לפוצץ כל דיל אפשרי.

בסופו של דבר כאשר כמעט 7,800 משפחות מטופלות ביחידה לסיוע, מתוך כ 9,000 תיקים עם ילדים, היה מצופה שלפחות חלק נכבד מתיקים אלה יסתיים ללא הליכ המשך בבית המשפט, אולם לא זה המצב.  להיפך, לפי מספר התסקירים שכותבות פקידות הסעד, נראה שרוב תיקי היח"ס אינם מסתיימים שם, והצדדים בכל זאת מגיעים לבית המשפט ועוברים את ההליכים השגרתיים.

.   שימו לב:  11,500 תסקירים נכתבו בדיני אישות, כאשר 7,800 משפחות הופנו ליחידה לסיוע. מכאן שהיחדה לסיוע איננה ממש סוגרת תיקיםאפקטיבית "בגישור והסכמות".  שימו לב שב 2,400 משפחות סיים האב במרכז קשר:

נתונים אלה מראים כי היחידה לסיוע איננה אפקטיבית שהרי בסופו של דבר הצדדים חוזקים לבית המשפט ולפקידות הסעד, כאשר יותר מידי אבות מסיימים במרכזי קשר.  כישלון זה יש לזקוף לחובתה של ענת ענבר והיהירות הבלתי פוסקת של העו"ס שאינם מוכנים לקבל כל ביקורת.

ראו למשל נתונים שסיפקה סימונה שטיינמץ לגבי סך המלצות פקידות הסעד.  כמעט 4,800 המלצות פקידות סעד ניתנו ב 2010.  זהו כמעט חצי מסך המתגרשים עם ילדים, אם לא יותר.  כאשר כל כך הרבה זוגות מופנים להזמנת תסקיר אצל פקידות סעד, המסקנה המתחייבת היא שהיח"ס נכשל במשימתו.

גם מבחינה פרוצדורלית היחידה לסיוע איננה אפקטיבית.  בהרבה מקרים, העו"ס ביחידה לסיוע ממליצה לשופטת להזמין תסקיר.  בכך בעצם הגישור יורד לטימיון, כי נפתחת חזית חדשה מול פקידת הסעד.  העו"ס ביחידה לסיוע איננה מסבירה לגבר שהפנייה לפקידת סעד פירושה הסכמה לחקירה פולשניות וחודרנית ביותר לחייו, של עלוקה שלא תרפה ממנו במשך שנים.  העו"ס ביחידה לסיוע איינה משתמשת בטפסים משפטיים מוכנים (חוזים והסכמים).  במקום זה היא משרבטת כמה מילים ושולחת לשופט.  הביטויים אמורפיים וניתנים לפרשנות, ובקלות ניתן להתחמק מהם.  אין סגירה של חגים, מועדים, ימי הולדת, קיטנות, אלא מעין הסכמות חלולות וערטילאיות, שהתוכן בהםןנשאר תמיד פתוח לפירוש ומריבות.  זו עבודה ממש לא מקצועית.  כמו כן, ההפניה ליח"ס דורשת קביעת תור ורשימת המתנה, והשופטת קובעת תאריך חדש מספר חודשים קדימה.  מדבור בסחבת ובזבוז זמן.  על היחידה לסיוע לפתח מתכונת של שירות בו במקום Walk in basis

ראו

וראו את התוצאות:  שליש מהמופנים ליח"ס, 32%,  אינם מגיעים לשום תוצאות.  אולם גם אלו שהיח"ס מסווג כ"הפחתת עוצמת הקונפליקט", 21%, הם כישלנות של היח"ס, כאשר לצורך מראית עין סטטיסטית בידלו אותם בקטגוריה סובייקטיבית לפי תחושת העו"ס. כך ש51% מתיקי היח"ס הם כשלונות.   לגבי השאר רק מעט 8% שזה פחות מ 200 זוגות מצליחים לסיים את הסכסוך בהסכם. השאר 39% מגיעים ל"הסכמות", שפירושו של דבר שהם ממשיכים לטיפול פקידות סעד בתסקיר והליך משפטי מלא.  יוצא אם כן שהיח"ס משיג תוצאות חיוביות ל 192 זוגות בשנה בלבד,  ולגבי כול השאר, מדובר בהולכת שולל של הזוגות, ושל בית המשפט.

תגובה אחת בנושא יח"ס – היחידה לסיוע ע"י בתי המשפט למשפחה

כתיבת תגובה