האו"ם: לבטל את חזקת הגיל הרך

Print Friendly, PDF & Email

6/12/2011 

האו"ם: על מדינת ישראל לבטל את חזקת הגיל הרך ולהקטין את מזונות הקטינים על מנתלאפשר לאבות קיום מינימאלי בכבוד

ועדת האו"ם בדבר זכויות כלכליות, סוציאליות ותרבותיות סיימה מושב בן שבועיים בו עמדה מדינת ישראל לביקורת ביחס לאי יישום האמנה לזכויות כלכליות, חברתיות וסוציאליות. בתאריך 17/11/2011 הודה נציג משרד החוץ, ארתור לנק, כי קיימת בעיית התייחסות לאבות הגרושים, כאשר לפחות 150 מתוך 400 מתאבדים בשנה הם גברים גרושים. בתאריך 6/12/2011 הוועדה הורתה למדינת ישראל לבטל את חזקת הגיל הרך, כדי לא למנוע מגברים זכות משמורת על ילדיהם, ולהקטין את המזונות הנפסקים בארץ.

לאתר האו"ם, ראו Committee on Economic, Social and Cultural Rights 47th Session, Nov 14-Dec 2, 2011 , לתקציר פרוטוקול הכנס בנוגע לזכויות הגברים הגרושים על פי האמנה, Excerpts of the The Transcripts of Proceedings re: ISRAEL , לתקציר המסקנות Excerpts from the Conclusions of the 47th session re: ISRAEL    לדו"ח המלא [כאן].   לסיקור באנגליתUN Calls on Israel to Cancel "Tender Years' Clause (ערוץ 7). לרשימת 18 המומחים שישבו בפאנל [המומחים בפאנל ] . לנוסח האמנה באנגלית International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights.  צפו בדיון  יואב מאזה מתארח אצל אברי גלעד בנושא האו"ם וקיראו בג'רוזלם פוסט: UN calls on Israel to amend custody law By RUTH EGLASH

הפנייה לאו"ם היא ביוזמת הקואליציה למען הילדים והמשפחה, אשר הוקמה ע"י אבא, קורבן גניבת זרע, אשר נמנע ממנו לראות את בנו בן ה 6 במשך 3 שנים, היות והאמא לא מעוניינת בקשר, ופקידות הסעד לא מצאו לנכון כי הקטין זקוק לדמות אב, כאשר האישה מכריזה שאין צורך באבא בחיי הילד.  בית המשפט למשפחה, (טובה סיון), תמך לחלוטין בגישה שלגברת זכות אבסולוטית להחליט אם להרשות לאבא קשר עם הילד, ועל האבא לרצות את הגברת בכל דרך שהגברת תמצא לנכון, אחרת "לעולם לא תראה את הילד שלך".

האבא יחד עם אבות נוספים וארגונים פעילים בתחום זכויות האזרח פנו לבג"ץ ודרשו הכרזה כי על פי אמנת האו"ם לא ניתן לשלול את הזכאות לחיי משפחה המעוגנת באמנה באמצעות חזקת הגיל הרך. בית המשפט העליון סירב להכריז כי קיימות זכויות בינלאומיות לאבות לראות את ילדיהם. משרד המשפטים שלח לכנס בז'נבה 12 פרקליטים, כאשר השתתפו בכנס תשעה ארגונים נוספים.

במהלך הכנס הביעו חברי הפאנל, שופטים מרחבי העולם, תרעומת על סירוב המדינה לעגן את הזכויות על פי האמנה כחוק מקומי מחייב, ציינו כי היחס לאבות גרושים בישראל נגוע במשוא פנים כלפי נשים, ההגבלות המוטלות על הבאים לשמר את הקשר עם ילדיהם הם ברמה שנדיר לראותה באף מדינה אחרת. מצב הגברים בגירושין בישראל הוגדר כ"גיהנום". מומחי האו"ם הזדעזעו גם מהיד הקלה שבהוצאת צווי עיכוב יציאהמהארץ נגד גברים ונגד הילדים. דוברי הקואליציה למען הילדים והמשפחה, אלי דניאל וגיא שמיר בירכו על ההחלטה ומקווים שהיא תגיע לידיעת ועדת שניט הבוחנת את ביטול חזקת הגיל הרך, וועדת שיפמן, הבוחנת את ביטל הפטור לנשים מתשלום מזונות.

בנוסף יוזמת הקואליציה בימים אלה הצעה לשר משה כחלון להחליף את פיקוח הסדרי הראייה באוטומציה ממוחשבת כמו "סלופארק" לפיה כל מסירה של קטין מהורה להורה והחזרתו תתועד באופן ממוחשב באמצעות טלפון סלולרי, כך שבסוף כל חודש יתקבל דו"ח על כמות זמן ההורות שהקטין שהה עם כל הורה, ולא יהיה מקום לויכוח מי מונע הסדרי ראייה, ומי משתמט מקיום ואכיפת הסדרי ראייה.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא האו"ם: לבטל את חזקת הגיל הרך

כתיבת תגובה